آشنایی با دستگاه حضور و غیاب (انواع + قیمت + نحوه کار)

 

 

امروزه و در عصر دیجیتال و کامپیوتر، یکی از مهم­ترین موضوعات و دغدغه­ های صاحبان مشاغل و شرکت­ ها، ثبت اتوماتیک تردد و محاسبه­ دقیق کارکرد پرسنل آن مجموعه می­باشد.

شاید در گذشته­ های نه ­چندان دور، این کار از طریق ثبت دستی و محاسبات فردی به ­راحتی انجام­ پذیر بود؛ ولی با بزرگ­تر شدن شرکت­ها و بیش­تر شدن کارمندان آن­ها، وجود سیستم­های اتوماسیون اداری با انواع دستگاه حضور و غیاب به یک ضرورت غیر­قابل چشم­ پوشی تبدیل شد.

در حال حاضر کم­تر مجموعه­ معتبری وجود دارد که از سخت ­افزار و یا نرم­ افزار های مرتبط بهره­مند نشده باشد و یا از اهمیت آن غافل باشد. در این مقاله سعی شده شما رو با انواع دستگاه های حضور و غیاب آشنا کنیم و باهم به چگونگی کار این دستگاه ها بپردازیم.

چرا علم و صنعت؟

در حال حاضر، شرکت­های زیادی با ظرفیت­های مختلف در زمینه­­ سیستم­های حضور و غیاب، مشغول به فعالیت هستند.

شاید در نگاه اول تفاوت چندانی بین این شرکت­ها دیده نشود؛ لذا بد نیست با چندی از ویژگی­های متمایز کننده­ علم و صنعت آشنا شویم.

شرکت علم و صنعت، اولین تولید کننده­ی سیستم­های کنترل تردد و حضور غیاب در ایران، از سال 1371 کار خود را در این زمینه آغاز کرده و تا به امروز با هدف بهبود خدمات و نیازسنجی مشتریان، به کار خود ادامه می­دهد. این شرکت که سال­هاست با خودکفایی در تولید و تهیه­ سخت ­افزار و نرم­افزارهای حضور و غیاب، قدم بلندی در باب حمایت و توسعه­ تولید ملی برداشته، با داشتن بیش از صد نفر پرسنل فنی و زبده و ایجاد خط تولید این سیستم­ها قصد رقابت با برندهای معتبر دنیا را دارد.

نمایشگاه بین المللی

در حال حاضر شرکت پس از حضور چندین ­باره و مستمر در نمایشگاه­های معتبر بین ­المللی، هم­چون CITEX دبی امارات، CEBIT هانوفر آلمان، CEBIT استانبول ترکیه و KLIKEXPO تیرانا آلبانی، نسبت به عرضه محصولات خود در کشورهای دیگر نیز تلاش مستمری را آغاز نموده؛ که خوش­بختانه موفق به صادرات محصولات خود به 16 کشور دنیا، از قبیل کشورهای آلمان، ایتالیا، امارات، سوریه، لبنان، افغانستان، عراق، پاکستان، یمن، زامبیا، سنگال، نیجریه و غنا گردیده است.

با توجه به موفقیت در اخذ نشان استاندارد اروپا CE، به عنوان تنها تولید­کننده­ی دارای این نشان، دورنمای گسترش بازارهای جهانی برای محصولات خود را بسیار روشن می­بیند.

از این رو شرکت علم و صنعت، سهم قابل­توجهی از بازار این فناوری را در ایران به خود اختصاص داده است. این سیستم­ها، هم­گام با تکنولوژی روز دنیا در ایران تولید می­گردد. این شرکت افتخار دارد که هزاران سازمان، شرکت، مؤسسه، وزارت­خانه، کارخانه­جات بزرگ و کوچک صنعتی، بیمارستان­ها، هتل­ها و … را تحت­پوشش محصولات و خدمات خود قرار داده است.

هم­چنین تنوع محصولات، کیفیت خدمات و گارانتی معتبر محصولات، از مهم­ترین وجوه متمایز­کننده­ این شرکت می­باشد.

دستگاه­های حضور و غیاب در مدل­های بسیار متنوعی می­باشند. لیکن سیستم عمل­کرد آن­ها، بر چند قسم کلی است. مثل دستگاه­های کارت­خوان، دستگاه­های شناسایی اثرانگشت و دستگاه­های شناسایی چهره.

اساس کار دستگاه­های کارت­خوان مبتنی­ بر سطح شماره کارت منحصر به هر فرد می­باشد. کارت­های مورد استفاده در این نوع سیستم­ ها بر چند قسم هستند:

 1. کارت­های بارکد­دار
 2. کارت­های مغناطیسی

آشنایی با انواع کارت ها و تگ های علم و صنعت

در دستگاه­های بارکدخوان، به­صورت مشخص دستگاه از طریق سنسور تشخیص بارکد، شماره­ی فرد را ثبت و به نرم­افزار انتقال می­دهد.

کارت­های مغناطیسی یا کارت­های بدون تماس، خود به دو دسته تقسیم می­شوند؛ که این تقسیم­بندی براساس فرکانس کارکرد این کارت­ها می­باشد. کارت­های C  و مدل کارت­های مایفر.

فارغ از تفاوت فرکانسی این دو نوع کارت، نوع کارکرد دستگاه به یک شکل می­باشد و با نزدیک شدن کارت به سنسور تشخیص کارتخوان، شماره­ی منحصربه­فرد آن پرسنل به نرم­افزار انتقال داده می­شود.

دستگاه­ های مجهز به سنسور شناسایی اثر انگشت

این نوع دستگاه ­ها، براساس ثبت نمونه­ ی اثر انگشت پرسنل کار می­کند.

به این ترتیب که هر­کدام از پرسنل، باید برای بار اول انگشت خود را روی سنسور قرار داده و اثر انگشت او برای دستگاه تعریف شود. نکته­ی حائز اهمیت این است که برای هر پرسنل تعداد اثر انگشت بیش از یکی می­توان تعریف کرد، تا در صورت ناخوانا بودن اثر انگشت اولیه از انگشتان دیگری استفاده شود.

در این نوع دستگاه­ها، کیفیت اثر­انگشت ثبت شده­ی اولیه بسیار حائز اهمیت می­باشد و در کیفیت و کارایی دستگاه در آینده کاملاً تأثیرگذار است.

نقطه­­ی قوت این دستگاه­ها، نوع اسکن خطوط اثرانگشت و حساس بودن آن­ها به گرمای دست است که تقریباً ضریب خطا را به صفر نزدیک می­کند.

در مقابل، به­دلیل لمس سنسور توسط انگشت پرسنل، می­توان درباره­ی نقطه­ی ضعف این دستگاه­ها، به عدم رعایت کامل بهداشت اشاره کرد.

ضمناً این نوع دستگاه­ها برای محیط­های کاری که در آن­جا کارهای یدی سنگین انجام می­شود و خطوط اثرانگشت دچار آسیب هستند، توصیه نمی­شود.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

دستگاه های حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب ST-Shine

دستگاه های حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب ST-Face 160

دستگاه های حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب ST-Face 130

دستگاه های حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب ST-P220

انواع دستگاه حضور و غیاب مجهز به سنسور تشخیص چهره

در حال حاضر این دستگاه­ها بر دو قسم می­باشند:

 • سنسورهای تشخیص چهره
 • سنسورهای تشخیص خطوط کف دست

روش کار در دستگاه­ های تشخیص چهره، به این صورت می­باشد که، در مرحله ­ی شناسایی چهره ­ی پرسنل از طریق نقاط بیومتریک چهره که به صورت ثابت در چهره­ ی افراد قرار دارند، مانند فاصله­ ی بین دو چشم، نقاط مشخص در پیشانی و یا حتی بینی و … تصاویری در دستگاه ثبت و ضبط می­شود.

در مرحله­ ی شناخت و معرفی چهره به دستگاه، چیزی حدود 15 تا 30 ثانیه و در مراحل بعد برای تشخیص افراد و ثبت حضور و غیاب تنها 1 ثانیه زمان نیاز است.

اساس کار در دستگاه­ های تشخیص خطوط کف دست با دستگاه­ های تشخیص چهره تقریباً یکسان است. با این تفاوت که المان­ های در­نظر گرفته شده در این نوع دستگاه­ ها، به جای فواصل ثابت روی صورت در واقع شکل و شمایل خطوط کف دست می­­باشد.

در حال حاضر به ­دلیل شیوع ویروس کرونا و جهت رعایت پروتکل­ های بهداشتی، از این نوع دستگاه ­ها استقبال زیادی می­شود؛ و به عنوان نقطه ی قوت این دستگاه ها می­توان به عدم لمس دستگاه اشاره کرد.

از دیگر نقاط قوت این دستگاه­ ها، سرعت بالای عمل­کرد و تشخیص دقیق آن­هاست.

موضوع مهم

شاید برای بیان نقطه­ ی ضعف این نوع دستگاه ­ها، می­توان از حساسیت و اهمیت نوع نصب این دستگاه­ ها در محل نصب آن­ها نام برد.

این نوع دستگاه ­ها باید در ارتفاع یک متر­و بیست سانتی­متری از زمین و در محیط­های مسقف و با نور ثابت نصب شوند. در صورتی­که در  فضای باز و با نور متغیر و یا نور مستقیم خورشید نصب شوند، کارایی آن­­ها کاملاً تحت­ تأثیر قرار می­گیرد.

شرکت علم و صنعت برای بهبود خدمات ارائه­ شده و دستگاه ­های تولیدی، حتی دستگاه­ هایی که به­ صورت ترکیبی از سنسورهای کارت­خوان، اثر انگشت و تشخیص چهره به­ صورت هم­زمان استفاده بشوند نیز بهره­مند است.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

دستگاه های حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب ST-Face 160

دستگاه های حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب ST-Face 130

دستگاه های حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب ST-Face 120

ما رو در اینستاگرام دنبال کنید تا از آخرین اخبار و اطلاعات ما با خبر شوید.

این نوشته منتشر شده در مقالات می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاه در رابطه با “آشنایی با دستگاه حضور و غیاب (انواع + قیمت + نحوه کار)

 1. محمد گفت:

  سلام ما دستگاه ST Face 120 را همراه با نرم افزار وین کارت خریداری کردیم
  فایل آموزشی نحوه کار با دستگاه و نرم افزار را نیاز داریم
  چطور می‌توان آنرا تهیه کرد به شدت نیاز داریم
  سپاس از پاسخگویی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *