دستگاه حضوروغیاب تشخیص چهره چطور کار میکند؟

با توجه به همه گیری بیماریهای واگیر دار که یکی از مهمترین و بدترین آنها  ویروس کرونا ( covid 19  )  میباشد یکی از دغدغه های اصلی سازمانها و شرکتها موضوع عدم سرایت ویروس از طریق دستگاه حضوروغیاب میباشد. چون در برخی از مدلهای دستگاه حضور و غیاب مانند دستگاه تشخیص اثر انگشت و یا کد و رمز عبور پرسنل به صورت کامل با دستگاه ارتباط فیزیکی داشته و امکان سرایت بیماری وجو دارد . به همین منظور دستگاههای حضوروغیاب جدیدی تولید و روانه بازار شده است که تا حدود زیادی این مشکلات را برطرف نموده  و خیال پرسنل و مدیران را تا حد خیلی زیادی راحت کرده است . دستگاه حضوروغیاب تشخیص چهره و شناسایی کف دست از این مدل دستگاههای تردد میباشند .

ما دراین مقاله سعی داریم دستگاه تشخص جهره که یکی از بهترین و پرفروشترین دستگاههای حضوروغیاب موجود در بازار است  را خدمتتان معرفی کنیم و ببینیم دستگاه حضوروغیاب تشخیص چهره چطور کار میکند

دستگاه حضوروغیاب تشخیص چهره روشی برای شناسایی چهره از طریق علم و فناوری میباشد که بر اساس خطوط و ویژگی های  منحصر به فردی از قبیل فاصله چشمها از هم – فاصله چشم تا بینی – فاصله بین بینی و لبها  و موارد منحصر به فردی که در چهره هر شخصی وجود دارد نسبت به شناسایی آنها اقدام میکند

تکنولوژی در دستگاه حضور و غیاب

دستگاههای حضور و غیاب تشخیص چهره یکی از جذابترین و جدیدترین مدلهای سیستم تردد بودند که وارد بازار ایران شدند . این دستگاه حضورو غیاب بر اساس اطلاعات بیو متریک که یکی از اصلیترین آنها چهره افراد میباشند کار میکنند . این مدل از دستگاههای حضوروغیاب برخلاف دستگاههای کارتی و اثر انگشتی با توجه به شناسایی اطلاعات منحصر به فرد شخصی ( بیومتریک )  از ایمن ترین و مطمئن ترین دستگاههای تردد به حساب می آیند.

دستگاههای حضوروغیاب تشخیص چهره با استفاده از تکنولوژی به کار رفته در آنها  یک تصویر ورودی توسط دوربین هایی که در دستگاه تعبیه شده است از افراد در حافظه خود ذخیره میکنند که در هنگام شناسایی با استفاده از این اطلاعات نسبت به شناسایی افراد و ثبت حضور و غیاب آنها اقدام میکنند.

تشخیص چهره

سرعت در دستگاه حضور و غیاب

دستگاههای حضوروغیاب تشخیص چهره از سرعت و دقت بالایی برخوردار هستند که میتوانند در کمترین زمان نسبت به شناسایی چهره افراد اقدام کنند. در این مدل دستگاهها برای هر پرسنل یک چهره منحصر به فرد تعریف میشود و تقریبا تقلب غیر ممکن میباشد.تعاریف در این مدل دستگاهها به دو روش قابل انجام میباشد . روش اول از طریق سخت افزار یا دستگاه حضور و غیاب میباشد که در این روش کاربری که به تنظیمات دستگاه دسترسی دارد میتواند چهره افراد را بر روی دستگاه تعریف نماید .

این مدل تعریف چهره برای سازمانهایی که دستگاههای حضوروغیاب متعددی دارند و امکان برقرای ارتباط با آنها وجود ندارد بسیار مناسب میباشد. در برخی از مدلهای دستگاه تشخیص چهره این امکان که بتوان چهره های تعریف شده را از طریق  USB  نیز انتقال داد وجود دارد که باعث میشود دیگر نیازی نباشد چهره افراد را در همه دستگاههای حضور و غیاب تعریف کرد و فقط کافیست در یک دستگاه معرفی شود و به سایر دستگاهها انتقال داده شوند.

در برخی از دستگاههای حضور و غیاب تشخیص چهره بروزرسانی نیز از طریق USB   امکان پذیر میباشد .

روش دیگر در تعاریف چهره بر روی دستگاههای حضوروغیاب از طریق نرم افزار میباشد که در این مدل بر اساس نرم افزار طراحی شده امکان ثبت و تعریف چهره برروی دستگاه حضوروغیاب وجود دارد . در این روش معمولا اطلاعات کامل پرسنل نمایش داده میشود و بر اساس هر شماره پرسنلی میتوان از طریق نرم افزار یک چهره تعریف کرد و چهره های تعریف شده بر روی دستگاه حضوروغیاب را از طریق نرم افزار به سایر دستگاهها انتقال داد .

همچنین امکان اینکه بتوان از چهره های پرسنلی که در دستگاه حضوروغیاب تعریف شده اند پشتیبانی گرفت نیز وجود دارد تا در صورت از بین رفتن اطلاعات در دستگاه به راحتی چهره های تعریف شده را به حافظه دستگاه باز گردانی کنیم .

روش کار با دستگاه تشخیص چهره به صورت زیر میباشد :

در این مرحله ابتدا باید چهره فرد مورد نظر را در دستگاه حضوروغیاب تشخیص چهره تعریف کرد که میتوان از طریق دستگاه و یا نرم افزار برای این کار استفاده کرد. مدت زمان تعریف چهره افراد برای دستگاه  حضوروغیاب تشخیص چهره با توجه به مدل دستگاه میتواند از 10 تا 20 ثانیه طول بکشد.

بعد از تعریف چهره افراد بر روی دستگاه اگر پیغام موفقیت آمیز بودن ارسال شود افرادمیتوانند نسبت به ثبت ورود و خروج برروی دستگاه اقدام نمایند . معمولا در هنگام ورود و خروج پرسنل حدود 2 تا 3 ثانیه طول میکشد تا چهره افراد شناسایی شود.

تشخیص چهره

دستگاه حضوروغیاب تشخیص چهره چطور کار میکند و مزایا :

1 – صرفه جویی در زمان :

دستگاه حضوروغیاب تشخیص چهره با توجه به الگوریتم شناسایی بسیار سریعتر از دستگاههای دیگر نسبت به شناسایی افراد و ثبت ورود و خروج پرسنل اقدام میکند.

2 – بهداشت فردی پرسنل :

در این مدل دستگاهها با توجه به اینکه امکان تماس فیزیکی با دستگاه حضوروغیاب وجود ندارد امکان سرایت بیماریهای واگیردار بسیار پایین بوده و باعث میشود پرسنل با خیال راحتتری از دستگاه حضوروغیاب استفاده کنند .

3 – سرعت و دقت بالا :

با توجه به اینکه شناسایی افراد در این مدل دستگاه ها بر اساس ویژگیهای منحصر به فرد هر شخصی بوده دقت و سرعت شناسایی در دستگاههای حضوروغیاب تشخیص چهره بسیار بالا میباشد .

4 – جلوگیری از تقلب در حصور و غیاب

در دستگاه حضوروغیاب تشخیص چهره فقط میتوان برای هر کد یک چهره تعریف نمود و با توجه به این ویژگی امکان تقلب در این دستگاه بسیار کم و یا صفر میباشد.

البته در حال حاضر دستگاههای حضور و غیاب چند کاره نیز در بازار موجود میباشند که علاوه بر ماژول تشخیص چهره به ویژگیهای دیگری مانند تشخیص اثر انگشت – تشخیص کارت و یا کد و رمز نیز مجهز میباشند که باعث میشود راهکارهای جایگزینی برای ثبت تردد نیز وجود داشته باشد.

با توجه به مطالب ذکر شده و همچنین بحث بیماریهای واگیردار مخصوصا کرونا ( Covid19  ) میتوان به این نتیجه رسید که دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره میتواند انتخاب بسیار مناسبی برای سازمانها و شرکت ها مخصوصا بیمارستان ها و کاخانجات باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.